Terapia falami uderzeniowymi

Terapia falami uderzeniowymi. Jeśli cierpisz z powodu bólu mięśni, przyczepu ścięgna, barku czy pięt, pogarszającego jakość życia, skuteczną metodą leczniczą jest fala uderzeniowa.

Fala uderzeniowa jest specyficznym rodzajem fali akustycznej o dużej energii. Fale takie wytwarzane są podczas dużych eksplozji, trzęsienia ziemi, tsunami lub w chwili przekraczania przez samolot bariery dźwiękowej. Powstająca wówczas energia z wyjątkową siłą i specyficznym rozchodzeniu się i penetracja znajduje zastosowanie w medycynie. W terapii falą uderzeniową (ESWT)stosuje się urządzenia, które skupiają maksimum swojej siły w miejscu poddawanym leczeniu. Poza tym obszarem fala jest mała, dająca słaby efekt biologiczny. Ciśnienie, jakie wyzwala się w trakcie produkcji fali, mieści się między 10 MPa do 100 MPa, średni jej zasięg działania wynosi około 12,5 cm, z maksymalną głębokością 6 cm. Aparat do ESWT wytwarza energię, wykorzystującą technikę elektro-hydrauliczną, elektro-magnetyczną i piezoelektryczną. Częstotliwość impulsów generowanych wynosi od 1 Hz do 8-10 Hz.

Terapia falami uderzeniowymi. Efekty terapii falą uderzeniową.

Fala uderzeniowa działa przeciwbólowo – zmniejsza stan zapalny oraz zwiększa ukrwienie w miejscu działania fali. Dzięki gwałtownym zmianom ciśnienia, wywołane uderzeniami falą, dochodzi do rozbicia i rozpuszczenia złogów wapniowych w tkankach, stymulacji przekaźnictwa komórkowego, poprawienia krążenia w tkankach oraz regeneracji naczyń krwionośnych ścięgien i mięśni. Terapia falą uderzeniową sprzyja poprawie elastyczności tkanek, stymulacji produkcji kolagenu, pobudzeniu metabolizmu komórek tłuszczowych, ułatwiając redukcję cellulitu. Potwierdzono wielokrotnie, że zabiegi z fali uderzeniowej ESWT poprawiają wygląd skóry, uelastyczniają ją i ujędrniają.

Terapia falami uderzeniowymi. Fala Uderzeniowa a jej zastosowanie.

Metodę ESWT stosuje się głównie w schorzeniach skóry, mięśni, układu kostno-stawowego, tj. w ostrodze piętowej, w łokciach tenisisty i golfisty, w przypadku ścięgna Achillesa oraz zaburzeń zrostu kostnego. Ponadto w zespołach bolesnego barku, kolanie skoczka czy biegacza, w przypadku palucha koślawego, terapii punktów spustowych. Metodę wykorzystuje się w zwalczaniu przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego w ortopedii, rehabilitacji oraz medycynie sportowej. Wieloletnie badania nad skutecznością terapii ESWT wykazują, iż w 70-80% przypadków przyniosła skuteczność w bólu.

Terapia falami uderzeniowymi. Jak przebiega zabieg terapią fali uderzeniowej?

Terapia Falą Uderzeniową to nowoczesna i wysoce efektywna metoda zabiegowa niwelująca ból, przywracająca pełną mobilność i polepszająca jakość życia. Efektywność terapii falą uderzeniową widoczna już jest po 1 – 2 zabiegach, po 3 zabiegach ponad 80 % pacjentom zredukowała ból, a nawet całkowicie usunęła. Fizjoterapeuta przed wykonaniem zabiegu lokalizuje obszar bólu w sposób palpacyjny lub analizuje badanie USG, RTG lub badanie komputerowe: tomografię czy rezonans magnetyczny. Zlokalizowany obszar zabiegowy smaruje się specjalnym żelem, zapewniającym prawidłowe wnikanie energii fali uderzeniowej do zmienionych chorobowo tkanek, poprzez właściwy kontakt głowicy ultrasonograficznej z tkanką. Typowy zabieg zwykle trwa od 5 do 10 minut, uwzględniając rodzaj dolegliwości. Przeważnie przeprowadza się 2 – 3 zabiegi z 7 – dniową przerwą. Zabieg jest niebolesny, bez skutków ubocznych.

Leave a Reply

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Related Post