Ginekolog Warszawa. Czym jest ginekologia?

Ginekolog Warszawa. Czym jest ginekologia?

4 février 2019 0 Par admin

Ginekolog Warszawa. Czym jest ginekologia?

Ginekologia (z greckiego gyne tj. kobieta) jest to nauka, która rozpoznaje i leczy choroby narządów płciowych kobiety. Szersze rozumienie tej dyscypliny medycznej oznacza naukę, zajmującą się zdrowiem kobiety, uwzględniając działania profilaktyczne. Ginekologia, jako dziedzina wiedzy oznacza „choroby kobiece”, oddając tym samym specyfikę odmienności anatomicznej i fizjologicznej płci. Ginekologia związana jest z położnictwem, tj. dziedziną medycyny, która specjalizuje się przebiegiem ciąży, porodem i połogiem. Specjalistą, zajmującym się badaniem i leczeniem schorzeń żeńskich narządów płciowych jest ginekolog. Lekarz-ginekolog analizuje zdrowie kobiet od wieku dziecięcego (ginekolog dziecięcy), przez wiek nastoletni, dorosłość aż do wieku dojrzałego. Decydując się na bycie ginekologiem, lekarz ten nabył wiedzę z zakresu położnictwa – potrafi, więc odebrać poród, umie zająć się noworodkiem oraz jego mamą po porodzie.

Ginekolog Warszawa. Istota badania ginekologicznego. Standardowe badanie ginekologiczne powinno być wykonane przynajmniej jeden raz w ciągu roku. Poddać się jemu powinny wszystkie dziewczęta i kobiety wieku rozrodczego, tzn. po pierwszej miesiączce. Badanie ginekologiczne ocenia zewnętrzne i wewnętrzne narządy rodne kobiety, takie jak srom (wargi sromowe, łechtaczka), pochwę, macicę, jajowody i jajniki. Badanie składa się z kilka etapów. Po zebraniu wywiadu lekarskiego pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym. Lekarz ginekolog w pierwszym etapie badania weryfikuje stan narządów zewnętrznych. Następnie przy użyciu wziernika, ogląda ujście szyjki macicy. W dalszej części wykonywane jest tzw. badanie ginekologiczne dwuręczne – przy wykorzystaniu rąk, lekarz bada brzuch pacjentki oraz wprowadzając palce do pochwy, sprawdza stan macicy, jajników i jajowodów. Ostatni element wizyty obejmuje rutynowe badanie piersi, wykorzystując metodę palpacyjną oraz wzrokową.

Ginekolog Warszawa. Rodzaje badań ginekologicznych.

W diagnostyce ginekologicznej wyróżnia się szereg badań. Podstawowym jest standardowe badanie ginekologiczne służące ocenie poszczególnych elementów dróg rodnych oraz badanie piersi. Pacjentka poddawana jest badaniu dopochwowo, w niektórych przypadkach przez odbyt. Wyróżnia się następujące badania ginekologiczne:

-USG dróg rodnych – wykonuje się je dopochwowo, przez odbyt lub powłoki brzuszne,

-cytologię – polegającą na mikroskopowej ocenie rozmazu materiału komórkowego, pochodzącego z trzonu i szyjki macicy,

-kolposkopię – analizującą nieprawidłowe wyniki cytologii przy użyciu aparatu optycznego kolposkopu,

-histerosalpingografię – bada drożność jajowodów, polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego z dodatkiem kontrastu,

-laparoskopię – wykonywaną w znieczuleniu ogólnym, ocenia narządy wewnętrzne, pomocne jest w wykonaniu zabiegu leczniczego, np. udrażnianiu jajowodów,

-histeroskopię – wykonywaną w znieczuleniu ogólnym, bada wewnętrzne ściany macicy,

-USG piersi – za pomocą ultradźwięków wykonywane jest w diagnostyce raka piersi, głównie u młodych kobiet,

-mammografię – badanie piersi przy wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego, zaleca się kobietom dojrzałym,

-biopsję mammotomiczną – jest rodzajem biopsji gruboigłowej, polegającej na pobraniu wycinka guza, celem oceny jego złośliwości.