USG warszawa. Badanie ultrasonograficzne (USG) to najbardziej popularna i mająca szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób, metoda obrazowania wnętrza ciała.

USG warszawa. Badanie ultrasonograficzne (USG) to najbardziej popularna i mająca szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób, metoda obrazowania wnętrza ciała.

Dzięki niemu „widzimy” tkanki i narządy wewnętrzne, w czasie rzeczywistym. Badanie USG precyzyjne mierzy i określa kształt, wielkość i głębokości położenia narządów, ukazując patologiczne ich zmiany (zgrubienia czy guzy). USG pomocne jest do przeprowadzania np. biopsji, dokładnie ukazuje miejsce wkłucia, celem pobrania tkanki do badania histopatologicznego. Obraz ultrasonograficzny powstaje po odbiciu fal ultradźwiękowych od tkanek. Aparat do badania USG ma możliwość emisji impulsów elektrycznych, które głowica USG zamienia na falę ultradźwiękową. Fala ta odbijając się od narządów, powraca do głowicy, tu przetwarza się w impulsy elektryczne, które komputer przekształca na ekranie monitora w postaci obrazu. Za pomocą USG bada się tkanki miękkie, nie można zbadać kości. USG jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne, bez przeciwwskazań do jego wykonania, więc powtarzać go można w krótkich odstępach czasu. Rodzajami ultrasonografii są badania wykonywane przez powłoki ciała np. w przypadku USG przeglądowego jamy brzusznej, USG piersi czy naczyń tzw. dopplerowskie lub z wykorzystaniem sondy ultrasonograficznej, którą wprowadza się do wnętrza ciała, np. USG dopochwowe zwane transwaginalnym bądź USG przezodbytnicze określane zamiennie transrektalnym.

USG warszawa. Najczęściej wykonywanymi badaniami USG jest:

– USG jamy brzusznej – określa strukturę oraz wielkość organów wewnętrznych takie jak: wątrobę, nerki, śledzionę, trzustkę, pęcherzyk żółciowy, pęcherz oraz aorty. USG jamy brzusznej obrazuje także występowanie płynu w jamie brzusznej. Wykonanie USG brzucha weryfikuje źródło występowania bólu.

– USG piersi – jest to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, pomagających wykryć zmiany patologiczne sutków oraz guzki w piersiach, wczesnego stadium rozwojowego. Często jest bardziej przydatnym badaniem niż mammografia. Jest to badanie bezbolesne.

– USG tarczycy dokładnie określa rozmiar, położenie i strukturę tarczycy oraz ewentualne zmian w obrębie tego gruczołu, takie jak guzki, torbiele niewykrywalne w badaniu palpacyjnym.

– USG węzłów chłonnych – jest to podstawowe badanie oceniające wielkość i strukturę węzłów chłonnych. Zlecane jest w przypadku powiększonych węzłów chłonnych, pojawienia się bólu i zmian w ich obrębie.

– USG serca określa się inaczej echokardiografią lub echem serca. Stwierdza ono nieprawidłowości w strukturze serca oraz jego wydolności.

– USG naczyń określane dopplerowskim ustala prawidłowość przepływu krwi w naczyniach i w sercu. Podczas badania mierzony jest przekrój i wydolność badanych żył i tętnic. USG to wykrywa nawet najdrobniejsze schorzenia tętnic i żył, które przyczyniają się do wystąpienia udaru mózgu, zawału serca lub zatorowości płucnej.

– USG ciążowe obrazuje pozycję łożyska, rozwój płodu, wykrywa nieprawidłowości. Najlepiej wykonać USG w 12 tygodniu ciąży i tzw. połówkowe w 20 tygodniu ciąży. W ginekologii i położnictwie stosuje się USG dopochwowe (transwaginalne) poprzez wprowadzenie przez pochwę sondy ultrasonograficznej – możliwe jest precyzyjnie ocenić narząd rozrodczy kobiety. USG dopochwowe jest dokładniejsze od badania wykonanego przez powłoki brzuszne.

– USG przezodbytnicze (transrektalne) – precyzyjnie określa nieprawidłowości w obszarze odbytu i odbytnicy, niekiedy sięga gruczołu krokowego (prostaty).

– USG ortopedyczne dotyczy badania stawów i ścięgien – przydaje się w zdiagnozowaniu chorób i uszkodzeń w ich zakresie. Pozwala trafnie dobrać metodę leczenia i rehabilitacji. Koniecznym badaniem u niemowląt jest wykonanie badania ultrasonograficznego stawów biodrowych. dotyczącego istnienia dysplazji stawu biodrowego.

USG warszawa. W Warszawie poszczególne USG można wykonać m.in. w Ortomasters Centrum Ortopedyczno – Rehabilitacyjne – USG, w Gabinecie USG w Przychodni Vitamed na ul. Wileńskiej 18, w Centrum Medycznym Alfa-Lek na Nowym Świecie 58A, dr Król Gabinety Lekarskie Wyszogrodzka 2, w Medicam Gabinet Lekarski USG na ul. Szklanych Domów 5/U 1 oraz w Przychodni Lekarzy Specjalistów NZOZ Omega / USG 3/4 D na ul. Ptasiej 4.

Leave a Reply

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Related Post

Fala uderzeniowaFala uderzeniowa

Fala uderzeniowa wskazania. Fala uderzeniowa to wysokoenergetyczna fala dźwiękowa, występującą w atmosferze np. w czasie uderzenia pioruna lub w momencie przekroczenia przez samolot bariery dźwiękowej. Po raz pierwszy zastosowano falę