Fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa wskazania. Fala uderzeniowa to wysokoenergetyczna fala dźwiękowa, występującą w atmosferze np. w czasie uderzenia pioruna lub w momencie przekroczenia przez samolot bariery dźwiękowej.

Po raz pierwszy zastosowano falę uderzeniową w medycynie w 1980 r. do rozbijania kamieni nerkowych. Skuteczne leczenie terapią fali uderzeniowej polega na tym, że fala jest przekazywana bezpośrednio do bolesnych obszarów. Fala uderzeniowa przyspiesza leczenie, dzięki stymulacji zmienionego chorobowo miejsca, usprawnia metabolizm, polepsza krążenie krwi. Uszkodzone tkanki stopniowo regenerują się, aż w końcu zostają wyleczone. Wskazaniami do terapii falą uderzeniową są stany bólowe barku ze zwapnieniami, zapalenia ścięgien mięśni rotatorów stawów barkowych i ścięgna rzepkowego tj. kolano skoczka, zapalenia ścięgna Achillesa, łokcia golfisty i tenisisty. Fala pomocna jest także w bólu biodra, nadgarstka, szyi i pleców, ostrodze piętowej, podwyższonym napięciu mięśniowym, mięśniowo-powięziowych punktach spustowych, zapaleniach powięzi podeszwowej stopy czy zespole mięśnia piszczelowego przedniego. Prawidłowość wykonania zabiegu skutkuje uzyskaniem efektu leczniczego, nie niesie z sobą żadnych skutków ubocznych.

Fala uderzeniowa wskazania. Fala uderzeniowa leczy m.in. zespół bolesnego barku.

Obręcz barkowa jest to bardzo złożona struktura, związana z ponadprzeciętną ruchomością, w związku z czym, narażona jest na liczne przeciążenia i urazy. Problemy z barkiem pojawiają się po naciągnięciu lub naderwaniu ścięgna stożka rotatorów, w wyniku zespołu ciasnoty podbarkowej, stanu zapalnego ścięgna bicepsa, zmian zwyrodnieniowych stawu ramienno – łopatkowego, niestabilności po urazach (np. po uszkodzeniu obrąbka stawowego czy więzadła barkowo – obojczykowego). W leczeniu zapobiegawczym zespołu bolesnego barku należy odciążyć kończyny, unieruchomić bark, założyć temblak w przypadku jego „wybicia”. Przewlekłe zmiany leczy się falą uderzeniową (5 zabiegów), terapią manualną, fizykoterapią – TENS, prądy diadynamic, prądy interferencyjne, ultradźwięki, krioterapią oraz kinesiotaping. Jeśli leczenie zachowawcze nie sprawdza się, należy poddać się leczeniu operacyjnemu. Fala uderzeniowa jest skuteczna w terapii bolesnego barku, gdyż działa jak fala mechaniczna, działająca z dużą intensywnością na chore tkanki. Dzięki temu wnika głęboko w bark.

Fala uderzeniowa wskazania. Łokieć tenisisty nazywany inaczej entezopatią nadkłykcia bocznej kości ramiennej to częste schorzenie u pracowników biurowych i graczy tenisa czy badmintona.

Nadkłykieć to mały punkt, do którego przyczepione są liczne mięśnie. Narażanie dłoni na liczne zginanie nadgarstka, prowadzi do zmian przeciążeniowych, później stanów zapalnych i entezopatii. Główną przyczyną powstania łokcia tenisisty jest nadmierne przeciążanie tej okolicy. Aby do tego nie dopuścić, należy dbać o prawidłową higienę pracy biurowej oraz odpowiednią technikę uprawiania wymienionych sportów. Leczenie łokcia tenisisty rozpoczynamy od usunięcia przyczyny problemu, np. wypracowanie odpowiedniej techniki gry czy ustawienie klawiatury), a następnie skutku. „Świeże” stany zapalne usuwa się terapią manualną i krioterapią, zaawansowane leczy się falą uderzeniową (3-5 zabiegów) i kineziotapingiem. Fala uderzeniowa skutkuje w terapii łokcia tenisisty. gdyż działa na zmienione chorobowo tkanki z dużą mocą, w przeciwieństwie do zbyt słabej standardowej fizjoterapii.

Leave a Reply

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Related Post