USG tętnic Warszawa

USG tętnic Warszawa. Ultrasonografia jest medyczną metodą obrazowania narządów i tkanek ludzkich, wykorzystując fale ultradźwiękowe o zakresie od 1 do 10 MHz.

Fale rozchodząc się w akustycznym ośrodku – ciele ludzkim ulegają odbiciu, dając obraz badanej struktury. Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne wyposażone są w funkcję „zamrażania” obrazu, pozwalające zmierzyć odległość dowolnych punktów, ponadto obwód i pole powierzchni dowolnej struktury czy przestrzeni. Uzyskany obraz na monitorze rejestruje się w formie printów, na papierze ultrasonograficznym, dyskietce czy cyfrowo. Ultrasonografia jest nieinwazyjną metodą wykrywającą zmiany patologiczne narządów bez potrzeby podawania środków cieniujących.

USG tętnic Warszawa Rodzaje USG.

Pracownie diagnostyczne oferują pełen wachlarz badań ultrasonograficznych np. USG jamy brzusznej + miednicy mniejszej, USG układu moczowego z oceną nerek, prostaty i pęcherza moczowego, USG ginekologiczne z oceną przeglądową macicy i jajników przez powłoki brzuszne i badanie przezpochwowo, USG moszny: jąder i najądrzy, USG jamy opłucnowej, USG szyi z podglądem na węzły chłonne, śliniankę i tarczycę, USG piersi, USG dołów pachowych. Ponadto wykonuje się badania ultrasonograficzne tkanek miękkich wskazanej okolicy, USG Doppler aorty brzusznej, tętnic szyjnych i kręgowych, USG Doppler tętnic kończyn górnych czy dolnych, USG Doppler żył kończyn dolnych.

USG tętnic Warszawa. Istota ultrasonografii tętnic.

Tętnice szyjne to najistotniejszy element badania dopplerowskiego. W Polsce, co roku przybywa chorych z udarem mózgu do około 35 000 udarów mózgu. Co czwarty przypadek ma związek ze zwężeniem zewnątrzczaszkowym odcinka tętnic szyjnych. Ocena zwężenia światła naczyń tętniczych jest podstawowym badaniem w przypadku pacjentów zagrożonych udarem. Prawie 90% endarterektomii wykonywane jest na podstawie USG dopplerowskiego, oceniającego stan dostępnych odcinków tętnic szyjnych wspólnych (CCA), tętnic szyjnych wewnętrznych (ICA) i tętnic szyjnych zewnętrznych (ECA) i kręgowych (VA). Badania USG tętnic wykonuje się na aparacie przeznaczonym do badań naczyniowych, posiadającym moduł dopplerowski, pozwalający zapisać widmo przepływu i kolorowy obraz przepływu krwi. Do badania wykorzystuje się głowice naczyniowe o długość czoła do 45 mm i częstotliwości o zakresie od 5–7 do 8–12 MHz. Do badania ultrasonograficzne narządów szyi należy położyć się na leżąco na plecach, odciągnąć głowę do tyłu i odsłonić szyję. Czas trwania takiego badania mieści się w 15 minutach, uwzględniając oczywiście warunki anatomiczne chorego. Wskazaniami do wykonania USG tętnic szyjnych są bóle i zawroty głowy, przebycie w przeszłości udaru i zespołu niedokrwienia mózgu, miażdżyca, zaburzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego.

USG tętnic. Warszawa. Badanie USG tętnic w Warszawie może wykonać ekspert od USG tętnic szyjnych i kręgowych lek. Barbara Magdalena Olczyk-Kwiecień internista i radiolog pracująca w Profemed Sport i Rehabilitacja na ul. Bobrowieckiej 1, lek. internista Paweł Galus i lek. Sławomir Gajda chirurg z Centrum Medycznego Luxmed Aleje Jerozolimskie 65/79. Ponadto dr n. med. Katarzyna Kalita internista, diagnostyk i radiolog z Centrum Medycznego Grupa LuxMed Migdałowa 4 oraz dr n. med. Marta Leńska-Mieciek neurolog z Macromedica Centrum Medycznego Jurija Gagarina 26/U5 w Warszawie.

Leave a Reply

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Related Post