Onkologiczne wyzwania dla urologów 

Onkologiczne wyzwania dla urologów 

Jak niemal każdy lekarz, tak i urolog warszawa ma w swej pracy pacjentów, którzy przechodzą przez nowotwory układu moczowo- płciowego. Co więcej niestety coraz większy odsetek mężczyzn dotyka rak prostaty. Badania pokazują, że obok raka płuc, rak gruczołu krokowego jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Najpodatniejsi na występowanie raka prostaty są mężczyźni w wieku 55+. 

Rak prostaty to cichy zabójca

Niestety początkowe stadium raka prostaty jest w zasadzie nierozpoznawalne, ponieważ guz występuje w postaci 1 mililitra, a gruczoł krokowy jest jedynie nieznacznie powiększony i może rozrastać się nawet do 10 lat. Mężczyzna dotknięty tą chorobą, zwykle nie zdaje sobie z tego sprawy. Tutaj bardzo ważne są badania okresowe, które mężczyzna po 40 roku życia powinien regularnie przeprowadzać. Tylko urolog Warszawa jest w stanie faktycznie ocenić stan zdrowia mężczyzny i wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe w układzie płciowym. Warto jest odbyć taką wizytę, bo należy pamiętać, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na jego całkowite wyleczenie. Kiedy zauważymy objawy w postaci słabszego lub przerywanego strumienia moczu albo trudności z jego oddaniem, czy też uczucie stale pełnego pęcherza lub całkowite jego zatrzymanie. Jest to dla nas sygnałem aby natychmiast udać się do urologa, gdyż może to sugerować, że rozwija się w naszym ciele nowotwór złośliwy. Metod leczenia raka prostaty jest dość dużo, wszystko zależy od wieku pacjenta i rozwoju choroby. Starsi pacjenci czyli tacy, którzy ukończyli 70 lat zwykle poddani są obserwacji, rak ten rozwija się dość wolno zatem zastosowanie środków radykalnych niestety może być dla nich groźniejsze z racji wieku. Młodsi mężczyźni poddawani są zwykle zabiegowi usunięcia prostaty czy też radioterapii, hormonoterapii, brachyterapii (terapii napromieniowania miejscowego), a ostatecznie może to być także chemioterapia.

Leave a Reply

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Related Post

USG warszawa. Badanie ultrasonograficzne (USG) to najbardziej popularna i mająca szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób, metoda obrazowania wnętrza ciała.USG warszawa. Badanie ultrasonograficzne (USG) to najbardziej popularna i mająca szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób, metoda obrazowania wnętrza ciała.

USG warszawa. Badanie ultrasonograficzne (USG) to najbardziej popularna i mająca szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób, metoda obrazowania wnętrza ciała. Dzięki niemu „widzimy” tkanki i narządy wewnętrzne, w czasie rzeczywistym. Badanie