Ile kalorii ma pączek?

Ile kalorii ma pączek? Przeciętny Polak w Tłusty Czwartek zjada około 2,5 do 3 pączków.

Nie można się im oprzeć, gdyż te smakołyki wyglądają apetycznie, przeważnie te z różą, budyniem czy oblane lukrem. W tym dniu nikt nie zastanawia się nad kalorycznością pączka. Jak powiedział Bartek według przysłowia, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Tłusty Czwartek zwany zapustnym jest wyjątkowym dniem w roku. Możemy wówczas pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, to ostatni czwartek przed Wielkim Postem w ostatnim tygodniu karnawału. Ten, kto nie zje w Tłusty Czwartek ani jednego pączka, będzie miał nieudany rok, więc w ten dzień przymrużmy oko na jego kaloryczność. Tradycja pączkowa wzięła się z czasów XVII- wiecznego krakowskiego rajcy Combera, mieszczanina, który nakładał wysokie grzywny na przekupki z Sukiennic, nawet zdarzały się wtrącenia do lochów. Po jego śmierci uradowane kobiety wyprawiły wielką ucztę na rynku, aż do białego rana, wówczas biesiadowano i objadano się smażonymi przekąskami, m.in. pączkami. Dlatego też ostatni czwartek karnawału nazywany jest tłustym, określany także combrem.

Ile kalorii ma pączek? Skład paczka.

Według tabel kalorycznych pączek ma w sobie od 150 do 220 kalorii, na zaczynie drożdżowym z nadzieniem kremowym nawet do 361 kalorii, a już pączek bogato wyposażony z lukrem to nawet 412 kilokalorii. Uznaje się, iż pączki nie mają zbyt wielu wartości odżywczych, smażone w głębokim tłuszczu nie mają w sobie wiele witamin. Zawierają jedynie trochę minerałów, tj. 17 mg wapnia, 14 mg magnezu, 59 mg fosforu, 55 mg i 205 mg sodu. Należy zachować umiar w jedzeniu pączków nawet i w Tłusty Czwartek, gdyż średnio tradycyjny pączek z marmoladą ma około 300 kilokalorii, ale już z czekoladą czy innymi dodatkami ma zdwojoną kaloryczność. Jeden pączek to 1/5 naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Aby spalić jednego paczka, musimy pół godziny biegać, jeździć na rolkach czy łyżwach, na fitness wypocić godzinkę, dwie godziny pracować lub zmywać, godzinę tańczyć lub najprościej przez dwie godziny rozmawiać przez telefon, lub przez 45 minut całować się.

Ile kalorii ma pączek? Przepisów na pyszne pączki jest tyle ile gospodyń w kuchni.

Każda robi najlepsze! Do pączków najczęściej wykorzystuje się dżem malinowy z wanilią jako nadzienie oraz kandyzowaną skórkę pomarańczową. Na zrobienie 35 sztuk pączków potrzebne będzie: 1 kg mąki pszennej, 50 g świeżych drożdży, 100 – 150 g cukru, pół litry mleka, 5-6 żółtek, 1 całe jajko, 100 g masła lub 5 łyżek oleju, laska wanilii lub opakowanie cukru wanilinowego, 40 ml spirytusu, sok z cytryny, pół łyżeczki soli. Dodatkowo 1 litr tłuszczu do smażenia, konfitura do nadziania (tradycyjnie z płatków róży), cukier puder do posypania lub lukier (powstaje po połączeniu 1 szklanki cukru pudru z 2 – 3 łyżkami gorącej wody). Mąkę pszenną przesiewamy, mieszamy z drożdżami (jeśli są świeże, należy zrobić wcześniej rozczyn). Dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy, pod koniec dokładamy rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiamy przez kilka minut, do momentu aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Wyrobione ciasto formułujemy w kulę, wkładamy do oprószonej mąką miski, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do podrośnięcia (około 1,5 godziny). Wyrośnięte ciasto należy krótko wyrabiać, formować ręcznie kawałki ciasta (60 g na każdy pączek), nadziać je konfiturą lub dżemem, dokładnie skleić, by nadzienie nie wyskoczyło podczas smażenia. Pączki przykryć ściereczką, odstawić w cieple do zwiększenia objętości (około 30 minut). Smażymy pączki w głębokim tłuszczu, w temperaturze 170ºC na złoty kolor. Wyjąć z tłuszczu do odsączenia, posypujemy cukrem pudrem lub dekorujemy lukrem. I gotowe! Będą na pewno pyszne!

Leave a Reply

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Related Post

Ginekolog WarszawaGinekolog Warszawa

Ginekolog Warszawa. Ginekolog jest to specjalista zajmujący się chorobami kobiecego układu rozrodczego, antykoncepcją, leczy niepłodność. Prowadzi ciążę i odbiera porody. Wśród specjalizacji w tej dziedzinie wyróżnia się położnictwo i ginekologię,